A venit primăvara şi deja miroase a europarlamentare. Europarlamentarii gălăţeni în exerciţiu şi-au aranjat să ocupe, şi de data asta, un loc eligibil pe listele alcătuite de partidele lor. Astfel, Adriana Ţicău şi Constantin Dumitriu sînt propunerile PSD, recte PD-L, pentru un loc eligibil pe listele care asigură patru ani de navetă la Bruxelles.
Dacă Adriana Ţicău trebuie să îi mulţumească lui Dan Nica, aşa cum doar ea ştie, pentru preţioasa nominalizare, despre Constantin Dumitriu pot să spun că a cotizat la greu pentru a-şi asigura o poziţie eligibilă pe lista PDL. Mircea Toader ştie.
Cu totul altfel stau lucrurile în curtea liberalilor. Senatorul liberal Paul Ichim a confirmat că viceprimarul Mircea Răzvan Cristea
şi-a depus candidatura pentru un mandat de eurodeputat avînd sprijinul organizaţiei municipale PNL
Galaţi, în timp ce Csibi Magor a primit sprijinul organizaţiei de
tineret.
Mircea Răzvan Cristea, în cazul în care nu ştiaţi deja, este un zero barat din punct de vedere politic, un individ care e obişnuit să ia salariu de la stat, fără să facă nimic. În toată cariera lui de politruc liberal, deşi s-a învîrtit de cîteva funcţii importante, MR Cristea nu a realizat nimic. Nu a pus două paie în formă de săgeată. MR Cristea, zis şi Pituş, îşi doreşte cu disperare un fotoliu de europarlamentar pentru că ştie că postul de viceprimar i se clatină rău. Deşi pare greu de crezut, de ineficienţa lui Pituş s-a săturat pînă şi primarul Dumitru Nicolae, care e supărat pe Cristea că dă rar de tot pe la la serviciu şi, atunci cînd o face, se ţine numai de şmenuri.
MR Cristea – un liberal de vitrină care se visează europarlamentar

-->