Putem să facem alegeri libere pînă ne-o plesni rînza, căci de condus tot comuniştii vor conduce Galaţiul. După epoca de tristă amintire a lui Durbacă, Consiliul Judeţului (CJ) Galaţi se află acum în mîinile unui alt tovarăş de nădejde, Eugen Chebac. Ce viziuni, ce proiecte să aibă un nene ca Chebac, care foloseşte un limbaj de rumeguş specific plenarelor de altă dată. Ieri, în cadrul şedinţei CJ, Marian Filimon de la IMM-uri a încercat să prindă şi el un rol în piesă, solicitînd sprijinul instituţiei conduse de Chebac pentru problemele patronilor mici şi mijlocii. Filimon a rugat CJ-Chebac “să adopte unele măsuri în limitele
atribuţiilor conferite de lege, prin care agenţii economici să fie
protejaţi, ajutaţi, stimulaţi în această perioadă grea”. Vorbe goale, lipsite de conţinut, cum îi stă în fire lui Filimon să scoată pe gură atunci cînd ţinteşte să se bage în seamă cu cineva.
Răspunsul lui Eugen Chebac a fost unul pe măsură, de vajnic activist, citez: “Ţin să vă asigur pe dumneavoastră (Marian Filimon – n.a.) şi pe
toţi întreprinzătorii din judeţul Galaţi, că noi depunem toate
eforturile, atît cît ne permite legea la nivel judeţean, pentru a
încuraja dezvoltarea şi creşterea economică. Vom încuraja, prin măsuri
legislative la nivel central, dar care vor fi transmise şi la nivel
judeţean şi local, acordarea de suficiente facilităţi pentru ca mediul
de afaceri să se poată dezvolta şi continua activitatea. Aveţi
încredere în noi că vom promova tot ceea ce este mai bine pentru
locuitorii judeţului Galaţi.”
Mă, cum dracu să ai în vocabular atîtea cuvinte tîmpite, care nu exprimă nimic, cuvinte care, alăturate, nu dau nici un sens frazei? Cred că Chebac şi indivizii care obişnuiesc să ţină astfel de discursuri au impresia că rup gura tîrgului exprimîndu-se în halul ăsta. Imaginaţi-vă cine a ajuns să conducă judeţul Galaţi: un nene care poate spune 4-5 fraze pe de rost, la foc automat, fără să zică nimic. Iar ca Eugen Chebac sînt cu sutele în administraţia locală, doar că nu stă nimeni să facă analiză pe textele pe care ei le debitează în prostie.
Înspăimîntătorul limbaj de rumeguş al lui Chebac

-->