Iubitorul de balene albastre, străjerul marmotelor lipsite de apărare, apărătorul muşuroaielor de furnici, Florin Fermecătorul (pe care pensionarii disperaţi îl strigă Pîslaru) a ţinut vineri o conferinţă de presă. Conştient că nu-l bagă nimeni în seamă, nici măcar atunci cînd spune adevărul, Pîslaru s-a gîndit că nu ar fi rău ca Claudiu Brînzan să vină, pe post de buldog cu lesa ruptă, să se latre puţin la contracandidatul Doru Resmeriţă.
Pentru cei care nu îl cunosc, Claudiu Brînzan e un fel de copil de trupe al pesedeului. Dar despre acest arcaş cu braţul scrîntit ne vom ocupa altădată, mai pe-n-delete. După ce Brînzan a emis cîteva mesaje patetice în care îndemna, snachi, la o campanie electorală civilizată, pe programe, bla, bla, bla,cei doi pesedei au schimbat brusc macazul. Au suflecat tacticos gulerele la tunuri şi au băgat artileria grea.
Prima acuzaţie a fost că afişele folosite de candidatul Resmeriţă ar incita la violenţă şi ar fi de sorginte nazistă. Mai exact, Brînzan a spus că mesaje precum: “Clasa politică trebuie tratată cu mănuşi” sau “Clasa politică e bună ca berea… rece pe masă” ar intra sub incidenţa articolului 324 din Codul Penal şi ar fi o infracţune.
A urmat un moment care i-ar fi făcut să roşească pe toţi actorii de la Bollywood. Eu cred că Pîslaru dacă se satură de falimentat fabrici şi de pierdut bani în politică, poate avea oricînd o carieră prodigioasă ca actor de telenovele. De apărut la televizor oricum îi place să apară. Gurile rele spun că dacă TVG ar da şi desene animate, Pîslaru ar apărea şi acolo.
Dar să revenim la subiect. Într-o atmosferă de suspans, chiar melodramatică, Pîslaru a comunicat lumii întregi faptul că a fost ameninţat cu moartea. Haide, bre! Cam cît creier de pensionar trebuie să ai ca să crezi aşa ceva? De cîte ori trebuie să-l fi votat pe Iliescu înainte? Sincer, eu cred că nici nevastă-sa nu l-a crezut pe Pîslaru că a fost ameninţat cu moartea. Iată cum descrie Pîslaru întîmplarea. “Era o persoană care folosea un limbaj suburban. Are obieciul să mă sune între 9.30 şi 10.30 dimineaţa şi mai dă telefon şi pe la 11 noaptea. După 12 nu sună. M-a înjurat, mi-a spus mai multe lucruri, iar, într-un context mi-a spus că meseria lui este să mă omoare. E cineva care nu îi place de faţa mea sau e cineva pus? Nu ştiu? Deocamdată eu constat. Vreau să transmit faptul că nu îmi e frică şi am de gînd să merg înainte indiferent de ameninţări.”
Băi Pîslaru, eu te cred, dar nici tu să nu mai faci!

-->