Poate să se schimbe și mama primarului în Galați, că proastele obiceiuri rămîn aceleași. Noul Galați mai are mult și bine de așteptat pînă să prindă contur, iar eu nu aș paria nici măcar un leu vechi pe faptul că Marius Stran este persoana potrivită să înfăptuiască această măreață realizare. Faptul că a scos fieroangele din spațiul verde de pe strada Brăilei și a dat o porție consistentă de circ (cam 45.000 de euro), de Ziua Marinei, nu îl califică pe Marius Stan în Liga Primarilor care știu ce e aia administrație publică și ce vrea ea.
Să luăm un mic exemplu care dovedește că noii conducători ai Primăriei Galați dau în aceleași gropi ca și predecesorii lor de pe timpul lui Dumitru Nicolae. Parcă se tîmpesc cu toții, în momentul în care ajung, vorba vine, să muncească în primărie. Am scris de m-am plicitisit, pe vremea lui Nicolae, că este o mîrlănie fără margini să decopertezi o stradă și să nu o cîrpești în aceeași zi, lăsîndu-i pe șoferi să își rupă mașinile în tranșeele căscate în carosabil. Evident, Primăria lui Moș Nicolae nu a schimbat nimic din această tactică păguboasă de a aborda asfaltările din Galați. Și asta pentru că Nicolae avea (are) fruntea lată cît ața de papiotă și mintea-n colțuri.
Nici după transferarea lui Marius Stan de la Oțelul la primărie treburile nu s-au schimbat. De pildă, astăzi (luni), în jurul orei 20.00, la intersecția str. Tecuci cu b-dul G. Coșbuc, erau două tranșee mari și late (la propriu!), după cum se poate vedea în video de mai jos, tranșee pe care șoferii se străduiau să le traverseze cu grijă, să nu își rupă amortizoarele în paișpe. Chiar era atît de greu ca specialiștii lu’ Marius Stan să toarne și o mînă de asfalt după ce au decopertat strada? Iar dacă le zici acestor specialiști că sînt la fel de eficienți ca în filmele cu Stan și Bran se oftică și urlă că ai ceva cu ei.
Primăria lui Stan și Bran (video)

-->