Stjepan Tomas este noul antrenor principal al echipei de fotbal Oțelul Galați. Croatul vine să pună umărul la salvarea fostei campioane a României. Echipa este pe derdeluș și suspină aproape de retrogradare după ce a visat chiar și la cupe europene.
SC Oțelul Galați a anunțat marți instalarea croatului Stjepan Tomas în funcția de antrenor principal al echipei de seniori. Pentru că nu este timp de ceremonii, croatul conduce tot marți primul antrenament.
De pe site-ul clubului am aflat că Stjepan Tomas, în vârstă de 50 de ani, a semnat un contract valabil până la finalul actualului sezon competițional, cu opțiune de prelungire. Cu o experiență importantă în fotbalul european și în zona Orientului Mijlociu (ce fel sună asta!!!), Tomas a pregătit de-a lungul carierei formații precum Antalyaspor, Rizespor, Göztepe, Sheriff Tiraspol sau NK Osijek. Ultima echipă antrenată este Al-Okhdood Club din primul eșalon al Arabiei Saudite.
Sunt mândru de noua provocare a carierei mele, am cules foarte multe informații despre clubul Oțelul, am vorbit inclusiv cu Gică Hagi despre Oțelul și vin aici cu inima larg deschisă. Știu că ați câștigat campionatul și că ați jucat mulți ani în cupele europene și îmi doresc să revenim acolo. Acum echipa nu traversează cea mai bună perioadă, dar vreau să le ofer toată încrederea jucătorilor, să le arăt că pot mai mult. Îmi doresc ca suporterii gălățeni să vină în număr cât mai mare la stadion, să susțină echipa și să se bucure de fotbalul pe care îl vom produce. Îmi place ca echipa mea să atace, ba chiar îmi place să controleze fiecare partidă. Forza, Oțelul! (Stjepan Tomas, antrenor principal SC Oțelul)
Ca jucător, croatul a jucat la naționala sa, dar și la echipe cunoscute precum Dinamo Zagreb, Vicenza, Como, Fenerbahçe, Galatasaray și Rubin Kazan. O perioadă a fost antrenat de Gheorghe Hagi, iar în Rusia a fost coleg cu fostul mijlocaș central al Oțelului Gabriel Giurgiu. Mai rămâne să salveze echipa Oțelul de la retrogradare!







