Primăria Galați îi cheamă pe gălățeni la curățenia de primăvară. Și le transmite, cu optimism administrativ, că spiritul civic este viu, util și apreciat. Unora nu o să le placă îndemnul, mai ales celor care rezolvă relația cu orașul exclusiv din canapea. Cu telefonul în mână și cu revolta bine lustruită pentru comentarii, clipuri și înjurături livrate la minut.
Municipalitatea spune că îi încurajează pe cei care se implică în curățenia din jurul blocurilor și a caselor. Și le mulțumește celor care salubrizează din proprie inițiativă spațiile verzi din apropierea locuinței.
„Încurajăm și apreciem spiritul civic al gălățenilor care se implică pentru curățenia orașului. De aceea, le mulțumim celor care din proprie inițiativă și cu mijloace proprii salubrizează spațiile verzi din apropierea locuinței. Asociațiile de proprietari sau cetățenii care fac curățenie în spațiile aferente locuințelor sunt rugați să programeze ridicarea deșeurilor vegetale rezultate la numărul de telefon 0236/312282 sau pe adresa de e-mail dispecerat@ecosalgl.ro.”, a transmis Primăria Galați.
Numai că nici Primăria nu pare să lase totul exclusiv pe seama civismului popular. Pentru operațiunea „Curățenia de primăvară 2026” a mobilizat echipele Ecosal și Gospodărire Urbană. Dar și două echipe de deținuți de la Penitenciarul Galați. În total, 40 de persoane private de libertate pun umărul la marea igienizare a orașului. Nu prin apartamente, desigur, ci pe străzi, trotuare și alei, acolo unde administrația vrea ordine, frumos și, probabil, niște poze reușite.
„Până pe 29 mai 2026, se va interveni, rând pe rând, în toate cartierele orașului pentru măturarea manuală și mecanică a străzilor din interiorul cartierelor, curățarea trotuarelor și aleilor dintre blocuri, curățarea rigolelor și evacuarea deșeurilor.”, mai anunță municipalitatea.
În paralel, administrația locală promite și plantarea a 1.500 de copaci. Așa că, până una-alta, Galațiul intră oficial în sezonul în care se mătură, se greblează, se plantează și se speră că orașul poate fi pus la punct măcar primăvara, dacă în restul anului lucrurile o mai iau razna, după obicei.







