Viza Waiver de SUA este ca Fata Morgana. Când să o pipăi și să urli, este, dispare, la mare depărtare. Tocmai peste ocean. Unde s-a luat decizia că România este încă stat de mâna a doua care poate să mai stea la coadă.
Vizele mai au de așteptat. Guvernul SUA a anunțat azi (marți, 25 martie) că revizuiește recentul proces de includere a României în Programul Visa Waiver (VWP). În justificare nimic de lumea a doua. Cică decizia a fost luată în scopul asigurării respectării cerințelor stricte de securitate impuse de acest program.
În timpul evaluării, autoritățile americane suspendă temporar implementarea sistemului Electronic de Autorizare a Călătoriei (ESTA) pentru cetățenii români.
Păi normal, pentru că încurcă evaluarea. Iar termenul evaluării este la fel de clar ca justificarea și cerneala. Cică măsura va fi în vigoare până la finalizarea analizei de către autoritățile americane.
Până atunci, românii care intenționează să călătorească în Statele Unite în scopuri turistice sau de afaceri, pe termen scurt, sunt sfătuiți să continue să aplice pentru vizele de tip „B” la ambasada sau consulatele SUA.
Programul Visa Waiver, administrat de Departamentul pentru Securitate Internă (DHS) în colaborare cu Departamentul de Stat al SUA, permite cetățenilor țărilor participante să călătorească în SUA fără viză, pentru o perioadă de până la 90 de zile, în scopuri turistice sau de afaceri. În schimb, țările incluse în VWP trebuie să permită, la rândul lor, accesul cetățenilor americani fără viză, pentru aceleași scopuri și perioade de timp.
Decizia de suspendare temporară a sistemului ESTA pentru cetățenii români nu echivalează cu retragerea României din Programul Visa Waiver. Mai vedem după evaluare.
România a fost acceptată în VWP anul trecut, după îndeplinirea unei serii de criterii tehnice și politice, inclusiv un mare hei rup național. See you later, alligator!