Să fii cool, să ai tatuaje (ăla cu trei steluţe am auzit că e la modă acum), să porţi cîteva kile de bijuterii, să te duci la solar, să te tunzi la nu ştiu ce salon la modă, să-ţi cumperi ţoale din magazinele de fiţe, să-ţi bagi cercei în neştire prin tine, etc. Acestea sînt adevăratele teste de maturitate pe care trebuie să le dea generaţia click and go. Mai dure decît 10 probe la română sau matematică la un loc. Dacă nu treci aceste probe, pierzi tot. Gaşca te exclude. Eşti un nimeni. E ca şi cum ai pierde adevăratul examen, cel cu viaţa. Cînt despre bacalaureat… O prostie. Cu ce te ajută în viaţă? Asta nu înţeleg cei care îşi spun dascăli, dar nu reuşesc să fie nici măcar profesori. La bacul de anul acesta Galaţiul a obţinut cel mai mic procent de promovabilitate 50,67%, din ţară. Inspectorul şcolar general Tania Bogdan a încercat, exrem de patetic, să explice acest rezultat extrem de slab, în loc să facă singurul gest de bun simţ: să-şi dea demisia. Ceea ce nu a înţeles nici Tania Bogdan şi nici toţi inspectorii cocoţaţi pe diferite funcţii şi rupţi de realitate, este că prin indiferenţa lor, elevii care au susţinut bacul, au dat, fără să vrea, o notă proastă celor responsabili de învăţămîntul gălăţean. Să nu ne minţim. Corupţia din şcoli, surogatul de examen de titularizare, păstrarea în sistem a celor mai slabi pregătiţi dintre absolvenţi, sînt tot atîtea motive ale rezultatelor proaste. Nu e nici o noutate aici. Managementul de proastă calitate duce la rezultate catastrofale. Probabil că şi de data asta se va da vina pe elevi. Ei au fost slab pregătiţi, nu s-a putut copia, etc. Nu vor recunoaşte în ruptul capului că generaţia asta manelizată e rezultatul direct al neputinţei lor, e imaginea în oglindă. Ştiţi cu ce se preocupa Tania Bogdan în timpul bacului? Ei bine, inspectorul general nu a precupeţit nici un efort în a ameninţa profesorii să nu cumva să mai dea presei clasicele “perle” ale absolvenţilor. Nu ştiu dacă ideile ăstea de cosmetizare i-au venit liberalei Tania Bogdan taman după ce PNL-ul şi-a dat mîna cu PSD-ul formînd monstruoasa coaliţie. Deci aşa: ne dăm cu ojă unghiile pline de fineti! Şi gunoiul? Cu gunoiul ce facem?
Postolache: test de imaturitate
-->



