Ar fi de râs dacă nu ar fi de plâns. Clișeul se potrivește perfect cu una dintre afirmațiile candidatului Călin Georgescu la alegerile prezidențiale. Georgescu a confundat combinatul siderurgic din Galați cu echipa de fotbal Oțelul Galați.
Oțelul Galați a intrat în vâltoarea electorală. A fost băgat acolo de candidatul la alegerile prezidențiale Călin Georgescu. Miercuri seara, la emisiunea Culisele Statului Paralel, de la Realitatea TV, omul a fost întrebat despre declarațiile privind naționalizarea unor mari companii românești vândute după Revoluție. A amestecat din nou cuvintele cât să spună același lucru, dar altfel împachetat.
„Nu se punea problema de naționalizare, ci de a recupera ce s-a privatizat fără niciun fel de notă de fundamentare. Toate aceste foste întreprinderi de stat au fost vândute pe bani de nimic, ca ulterior să fie vândute la fier vechi.” (Călin Georgescu)
Apoi, ne-am trezit în mijlocul stadionului. Cică Oțelul a fost vândut pe nimic, a spus candidatul.
„Aceste aspecte au dus la distrugerea întregii economii. Gândiți-vă că inclusiv Aro de la Câmpulung a fost vândut pe nimic, la nivel de 200.000 de dolari la vremea respectivă, ceea ce vorbim de miliarde în spate, la fel Oțelul Galați și multe altele.” (Călin Georgescu)
Moderatoarea a încercat să-l corecteze, omul și-a văzut de discurs. Noi ne-am gândit că dacă va ajunge președinte va naționaliza combinatul siderurgic. Sau echipa de fotbal. Sau doar a mai spus niște tâmpenii!