În urmă cu trei ani, autoritățile locale inaugurau cu mult fast parcul din Micro 21. Botezat de gălățeni parcul Selgros acesta avea de toate: alei bine delimitate, gazon tuns, bănci noi și o instalație de iluminat modernă, bazată pe energia solară. Totul a costat peste 100 de mii de euro, din fonduri europene și părea a fi o investiție făcută cu cap. Ce nu au luat în calcul autoritățile a fost faptul că parcul urma să fie vizitat de bipezii din Galați.
Niște personaje ieșite recent din grota istoriei s-au împiedicat de cablurile de la moderna instalație de iluminat din parcul Selgros. De panouri solare ei nu aveau de unde să audă, așa că s-au apucat să tragă de echipamentele venite de pe altă planetă. Indivizii cu apucături de maimuță au reușit astfel să strice toată instalație și să lase parcul în întuneric. Deoarece au prestat ceva timp, umanoizii s-au gîndit să nu plece acasă cu mîna goală. Ei au luat cîteva componente gen cleme, mufe sau cabluri, probabil ca să le depoziteze în peștera din care au apărut. Furată și distrusă, instalația nu mai poate fi reparată. De aceea, Primăria a fost nevoită să demareze procedurile de achiziționare a unor noi echipamente, bazate însă pe tehnologia tradițională, cu alimentare la curent continuu.
Niște derbedei au tras jaluzelele în parcul Selgros
-->







