Cu tanti Viorica de la Piețe Galați vârf de lance, în rol de parlamentar, băieții din PSD au mai încercat o prosteală. S-au pozat în parlament, cu prilejul votării bugetului pe 2025 și, ca să pară că fac și ei ceva, s-au apucat de mințit. Concret, pesedeii se laudă singuri că au obținut 3250000 lei pentru ”realizarea” aeroportului.
Aeroportul internațional Galați – Brăila e o promisiune PSD-istă care a aterizat în fața electoratului încă de pe vremea când tanti Viorica amesteca zarzavat la Administrația Piețelor Galați. Apoi prin 2019, ministrul Cuc ateriza pe o pajiște din Galați și arăta cu degetul pe o hartă întinsă câmpenește pe capota unei mașini, unde se va face aeroportul.
De atunci promisiunea s-a tot rostogolit, fiind auzită din gura multor pesediști. Și nu numai. Așa se întâmplă și acum. Gașca pesedistă susține că a ”obținut” finanțare pentru ”realizarea”aeroportului. Ceea ce este o gogoriță. Și asta pentru că suma avansată pentru realizarea aeroportului este de 500 de milioane de euro. Desigur, cei patru nu pomenesc nimic de faptul că Centura mare a Galațiului n-a prins bugetul 2025, fiind plasată (fără nicio finanțare) autorităților locale.
Aeroportul internațional Galați – Brăila ia o mare pauză și în 2025
Dar hai să revenim la grupul de colindători pesediști. Ce vreți, atât a putut PSD-ul să trimită în parlament. Fiți antenă, în stânga e deputatul Bogdan Ciucă. Ales pe listele PSD. Un individ care, mai ceva ca Iordănescu, a excelat în pupat icoana lui Voiculescu. Urmează Marius Mitică Mărgărit zis ciasuri. O adevărată piatră prețioasă pentru băieții din servicii. Apoi, tanti deputat Viorica Sandu, o adevărată expertă în pozatul pe baloți. Și în găsirea de slujbe bine plătite pentru fiica sa (despre acest subiect o să revenim cu detalii interesante). În fine, pe tușa din dreapta șade smerit senatorul Marius Humelnicu, care a făcut carieră în PSD pe post de roată de rezervă.
Ideea e simplă. Realizarea prezentată de pesediști e în realitate un nou eșec. Aeroportul nu numai că nu va avea finanțare nici în 2025, dar riscă să devină un fel de Fotea Morgana, în ciuda numeroaselor promisiuni răsturnate de pesedei.