O să fie mare frăsuială. Guvernul a ridicat poala de pe noul proiect al legii salarizării bugetarilor. E o chestie cu grile, grade și puține sporuri. În buna tradiție românească, va fi și cu mult scandal!
Proiectul noii legi a salarizării la stat aranjează salariile bugetarilor pe o grilă cu 12 grade salariale. La astea se adaugă niște coeficienți între 1 și 8 și o valoare de referință stabilită, pentru anul 2027, la 4.100 de lei. Ca să fie mai clar, salariile de bază, soldele, indemnizațiile de încadrare și indemnizațiile lunare vor fi calculate prin înmulțirea coeficientului aferent funcției cu valoarea de referință.
De asemenea, proiectul introduce o structură unică de 12 grade salariale, fiecare cu un interval de coeficienți. Primul grad pornește de la coeficientul 1, iar gradul 12 se oprește la 8. Valoarea de referință va fi stabilită anual, dar la prima aplicare se va porni de la suma de 4.100 de lei.
Peste 500.000 de bugetari vor pierde bani. Conform noii grile, 528.000 de bugetari vor avea salarii mai mici. Ca să nu iasă scandal (oricum o să iasă!) pierzătorii vor primi compensați financiare până la nivelul actual al salariului.
„Diferența salarială tranzitorie” va fi valabilă în perioada în care persoana rămâne pe aceeași funcție și lucrează în aceleași condiții. Diferența nu se acordă personalului nou angajat după intrarea în vigoare a legii și poate înceta în cazul promovării sau schimbării funcției.
La sporuri este belea. Guvernanții le-au numărat și au aflat că există 151 în sistemul public. După aplicarea noii legi vor fi eliminate 87. Sporurile care vor rămâne, la fel ca primele, vor fi limitate valoarea de 20% din suma salariilor de bază. În schimb vor fi introduse premiile de performanță care se plătesc periodic. Dacă nu se pierde pe drum, noua lege va intra în vigoare de anul viitor. Dacă se pierde pe drum, România va mai pierde încă un sac cu bani (700 de milioane de euro) deoarece proiectul reprezintă un jalon PNRR, cu scadența la 1 iulie 2026.







