Înțeleg că atît Mircea, cît și Traian Băsescu au fost comandanți de navă la viața lor. Probabil că fusese dat un ordin de zi pe unitate ca numai cei care poartă numele Băsescu să poată ajunge să fie șefi peste marinarii care făceau contrabandă cu blugi, cafea și săpunuri pe timpul lui Ceaușescu.
Dar, pentru un fost comandant de navă, Mircea Băsescu, adică fratele prezidențial, mi se pare că a dat dovadă de prostie în formă pură. Să ajungă niște țigani analfabeți, auzi!, originari din Drăgănești-Olt, să te înregistreze cu camera ascunsă (adică să te tragă “pe video”) și tu să nu îți dai seama că vorbește gura fără tine, mi se pare un mare semn de retard.
Cred că Traian Băsescu nu a fost atît de deranjat de faptul că fratele său, Mircea Băsescu, a luat niște bani, după cum se arată în referatul procurorilor DNA, ci că a fost atît de prost încît l-a făcut de rîs în public după ce a fost făcut în foi de viță de niște țigani care nu cred că știu nici care este reședința județului Olt, din care ei provin. Or o astfel de prostie chiar că merita măcar 30 de zile de arest preventiv, ceea ce s-a și întîmplat în această seară în cazul lui Mircea Băsescu.
Prostul familiei Băsescu
