ciumacenco

Cine le-a băgat în cap lui Toader și Necula că vor ajunge vreodată miniștri

De Iulian Grosu pe 7 feb 2012, 23:53
Mircea Toader și Marius Necula, ținîndu-se degeaba de fusta Elenei Udrea
Mircea Toader și Marius Necula, ținîndu-se degeaba de fusta Elenei Udrea
Te uiți așa la Mircea Toader și la Marius Necula și deodată te izbește întrebarea: bă, ăștia-s proști sau doar bătuți în cap? Ambii se cred mari valori, mari personalități politice, dar se confruntă cu un handicap major: nu îi bagă nimeni în seamă nici la București, nici la Galați. Cînd  vin în Galați și merg să viziteze instituțiile unde directorii (șefii) sînt numiți de PDL (Prefectură, Inspectoratul Școlar, AJOFM etc), pînă și femeia de serviciu îi ia tare cu "Alo, domnu', vedeți pe unde călcați că abia am spălat holul". Iar la partid la ei, la PDL, Toader și Necula (în special Toader) sînt ținta ironiilor, a miștourilor lăbărțate. E drept că glumele se fac pe la spate, căci Toader și Necula (în special Necula) sînt tare răzbunători, dar esențial mi se pare că ei sînt subiect predilect de caterincă.
De prin 2009 încoace, de cînd PDL a făcut guvern cu UDMR și cu dezertorii de la UNPR, cum pica Boc 2 sau Boc 3, brusc se insinuau în seamă Mircea Toader și Marius Necula. Că, vezi-Doamne, sînt și ei în cărți pentru a prelua cutare minister (Toader la Transporturi și Necula la Industrie). Zvonurile cu pricina nu puteau fi lansate decît de Toader și Necula, care probabil mai scăpau 1.500-2.000 de euro la Antena 3 ori la Realitatea TV, ca să îi bage și pe ei în lista nominalizaților. Să îi amintească și pe ei că sînt în vederile viitorului selecționer (prim ministru), asta ca să folosesc un termen din fotbal. Și ca să rămîn încă puțin la fotbal, aș face o comparație cu presupusele nominalizări ale lui Toader și Necula, apărute de-a lungul timpului în diverse guverne. E ca și cum, dacă Mourinho ar demisiona de la Real Madrid, în ziare ar apărea următoarea informație: "Pentru postul de antrenor la Real Madrid sînt vehiculate mai multe nume, printre care și cel al lui Iulian Grosu din Galați, care a antrenat echipa Școlii Gen. nr. 29, pe vremea cînd era student".

Toader și Necula încă mai speră

Ce vreau eu să spun este că așa cum mă recomandă pe mine CV-ul ca să preiau de mîine pe Real Madrid, tot așa au și Toader & Necula referințe solide pentru un post de ministru. Astăzi, cînd Guvernul Ungureanu era în chinurile facerii în laboratoarele PDL de la Cotroceni,  alde Toader și Necula erau iarăși pe nu știu ce listă, pe a 14-a poziție pentru a prelua nu-ș-ce portofoliu de ministru. Poate ar trebui să îi explice cineva lui Toader că din toată activitatea lui de politician, istoria va reține doar gestul ăla penibil cu degetul îndreptat aiurea în sus, cînd a dat peste cap votul pedeliștilor în plenul Camerei Deputaților. Iar în dreptul lui Marius Necula va figura faptul că este politicianul care a fost atît de bărbat încît și-a pus mama de 70 de ani să fie acționar majoritar la o firmă care construiește săli de sport cu bani de la stat.
Dar atît Toader, cît și Necula (în special Necula, că e mai tînăr) încă speră că vor ajunge la un moment dat miniștri. Păi dacă Toader și Necula nu au avut loc nici în Guvernul Boc (recunoscut ca fiind guvernul cu cei mai mulți idioți în funcțiile de ministru, de după 1990), e puțin probabil că vor ajunge să depună vreodată jurămîntul în fața președintelui țării. Însă eu zic să nu fim răi, să nu le luăm speranța celor doi parlamentari PDL Galați, Mircea Toader și Marius Necula, și să îi anunțăm că neinstalatul Guvern Ungureanu va trece deja printr-o primă remaniere și se caută oameni pentru posturile de miniștri la Transporturi și Industrie. 


Textul acesta a fost scris, gindit si conceput ca un pamflet. In consecinta va rugam sa-l consumati ca atare!

Categorii: Din Galaţi
Credem ca ai mai fi interesat si de:

16 Comentarii »

Ziarul Antidotul nu-si asuma responsabilitatea juridica pentru parerile exprimate in rubrica intitulata "Comentarii".

Ascunde Comentariu  Galatean a spus:
2012-02-08 08:43:49
auziti domnu' Toader....dar de ce isi bate joc urbanschi (PDL) de la electrocentrale de oamani si nu da caldura si apa calda de ajuns la toti locuitorii galatiului?
Ascunde Comentariu  laura a spus:
2012-02-08 10:40:45
aceste doua personaje tanjesc de mult dupa aceasta functie, dar se pare ca nici de data asta nu au avut noroc. Pentru ocuparea acestor locuri trebuie sa fii capabil si sa faci ca lucrurile sa mearga pe drumul cel bun, nu sa fim condusi de unii care nu stiu ce au de facut. Important este ca Diaconescu a ramas la conducere si lucrurile in acest domeniu vor merge asa cum trebuie.
Ascunde Comentariu  tibi a spus:
2012-02-08 11:04:10
doua personaje care au mai fost luate in calcul si alta data dar doar atat. Nu au ce cauta in astfel de inconjurari. Cert este ca cine trebuie sa ramana la carma anumitor Ministere au ramas.
Ascunde Comentariu  geo a spus:
2012-02-08 11:39:25
acestia deja au ramas pe dinafara cum era de asteptat. Au visat prea frumos ca sa aiba vreo sansa sa ajunga la vreun Minister. Important e ca nu sau schimbat toate ministerele si au ramas la conducere oameni care stiu ce au de facut.
Ascunde Comentariu  dorin a spus:
2012-02-08 11:47:12
Au sperat ei ca vor obtine o functie dar au primit in schimb o mare dezamagire.
Ascunde Comentariu  relu a spus:
2012-02-08 11:54:20
In noul Guvern trebuie sa fie oameni cu experienta si capabili, precum Diaconescu.
Ascunde Comentariu  inna a spus:
2012-02-08 11:58:47
cine ar fi crezut ca acestia vor ajunge sa conduca ministerele unde erau vizati? Sincer nici 2% nu le-ai fi dat sansa. Ei nu sunt in stare sa faca nimic la nivel local, dapoi sa conduca astfel de ministere!
Ascunde Comentariu  ciprian a spus:
2012-02-08 12:02:33
Daca erau numiti sa conduca ministere in mod sigur nu o faceau cum trebuia.
Ascunde Comentariu  olga a spus:
2012-02-08 12:35:11
ce sansa sa fi avut cei doi daca ei nu stiu altceva sa faca decat sa-si vada propriile interese rezolvate si atat doar. Bun ca a ramas la Ministere cei care trebuiau si care stiu ce au de facut.
Ascunde Comentariu  cata a spus:
2012-02-08 13:02:49
:)))))))) doamne cata propaganda unpr-ista:))))) sunteti de-adreptul comici, la 1% e cam greu sa te ridici.
Ascunde Comentariu  andrada a spus:
2012-02-08 13:14:19
bine ca cei mai buni au ramas si nu s-a schimbat nimic in privinta lor
Ascunde Comentariu  tiberiu a spus:
2012-02-08 13:15:55
in noul guvern aven nevoie de oameni capabili si seriosi carora sa le pasa de problemele poporului ...bine ca in ceea ce priveste ministrul de externe lucrurile au ramans neschimbate
Ascunde Comentariu  frontiera a spus:
2012-02-08 14:08:57
baga-mi-as p**a in familiile voastre si in tot sangele vostru de carpe umane. cum apare un articol cu tenta politica imediat sariti cu pisaturile voastre de comentarii comuniste. sa va trag la m*** la toti, indiferent din ce partid faceti parte pdl, psd, pnl, udmr, pulire sau pizdelet. v-as taia la toti gatu´ si m-as pisa pe voi in timp ce va dati ultima suflare.
Ascunde Comentariu  sorin a spus:
2012-02-08 21:56:39
Ma doare in pana de Toader sau Necula. Problema este alta. Indiferent de partidul la putere la centru si indiferent de partidul la putere pe plan local (consiliu judetean si local sau primar Galati) toti marii nostri politicieni au fost de rahat. Vezi starea judetului si a marelui oras Galati care este in urma cu cel putin 30 de ani fata de celelalte orase mari ale Romaniei. Si atunci se pune vesnica intrebare a lui Cragiale de peste 100 de ani prin gura cetateanului turmentatat, totusi, eu, alegator, CU CINE (MAI) VOTEZ?
Ascunde Comentariu  petrica a spus:
2012-02-09 10:59:19
Cristian Diaconescu trebuia sa se regaseasca pe aceasta lista si trbuie sa ramana in functia de ministru de externe pentru a-si treaba cum stie el mai bine si ca Romania sa adere la spatiul Schenghen!
Ascunde Comentariu  iulia a spus:
2012-02-09 11:02:40
nou numit in fuctia de ministru de externe,cristian diaconescu trebuie sa conduca MAE IN CONTINUARE PENTRU CA ESTE CEL MAI POTRIVIT POLITICIAN SA FACA ACEST LUCRU!
Nume:
E-mail: (nu se face public)
Comentariu:
Adauga
Sondaj

Cine va cîștiga alegerile pentru Primăria Galați?

Voteaza acum
hai la drum
ginecoaid
Anunturi antidotul.ro
Adauga anuntul tau